Doprava zadarmo s Packetou na Slovensko aj do Českej Republiky

Portfólio modelov F1 zastupujú modely od roku 1950 až do 1997. Zberateľom klasických monopostov však GP Replicas prináša každým kvartálom mnoho zaujímavých modelov, ktoré v minulosti žiadny iný výrobca v mierke 1:18 nevydal. Známe značky ako Matra, Tyrrell, Brabham, Lotus, BRM, Cooper a mnoho ďalších. 

Modely značky GP Replicas sú vyrábané výlučne z umelej živice (resinu) a v troch mierkach: 1:43, 1:18 a 1:12. Zaujímavosťou je balenie: každý model je dodávaný na podstavci, a v prípade mierok 1:43 a 1:18 je už niekoľko rokov aj akrylová vitrínka v balení.

Každý model, ktorý doteraz vydali, malo limitovanú edíciu, čo je znázornené i na plakete na podstavci. Najviac sa stretávame s nákladom 500 kusov, avšak nikde nie je uvedené sériové číslo, resp. poradové číslo daného modelu. Zvlášť zaujímavé sú reedície, na ktorých sa uvádza zakaždým 500 ks limitovaná edícia, ako sme to mali v príklade modelu McLaren MP4/2 Niki Lauda 1984: prvé vydanie bolo na podstavci s imitáciou karbónovej fólie, druhé vydanie bolo na koženom podstavci a tretie vydanie na koženom podstavci s odlišnou textúrou a spolu s vitrínkou, hoci vo všetkých prípadoch malo model rovnaký výrobný kód.

Kvalita vypracovania je každým rokom lepšia, GP Replicas zrejme vníma kritiku zberateľov a snaží sa o neustále zlepšovanie, s čím môžeme absolútne súhlasiť. Prvé vydania mali problém s krivo aplikovanými decálmi či dokonca s nedostatočne zlepenými súčiastkami. Súčasné vydania majú mnohokrát detailnejšie a krajšie vypracovaný interiér cockpitu, motorovú časť, pneumatiky aj celkové lakovanie. Za pochvalu stoja i edície s figúrkami pilotov, kde sú figúrky pekne dosadené do cockpitu, a proporcionálne správne navrhnuté. V prípade ikonických monopostov ako je Ferrari 500 F2, Maserati 250F alebo Alfa Romeo 159 Alfetta, evidujeme i odnímateľné kapoty, a pod nimi krásne vypracovaný motorový priestor.

Ako jedna z mála výrobcov dodáva ku modelov i set decálov s tabakovými reklamami (Marlboro, John Player Special a pod.), ktoré sú určené k danému modelu a môžu si ich zberatelia aplikovať podľa vlastného uváženia. Tu však potrebujeme upozorniť na fakt, že v mnohých prípadoch sú pribalené decály s nesprávnym typom písma, resp. nekompletnými decálmi. V minulosti boli aj situácie, kedy daný decal nebol celkom presne navrhnutý a preto presiahal plochu, na ktorú bol určený.

GP Replicas je správnou voľbou pre zberateľov ktorí: 

- uprednostňujú prémiové spracovanie a detaily na vyššej úrovni
- nemajú možnosť zaobstarať daný model od inej značky, pretože je dávnejšie vypredaný bez plánovenej reprodukcie
- preferujú výmenu daného modelu v zbierke za nový, pretože sa časom objavili estetické chyby na starších vydaniach (zožltnuté decály, prasknutý lak a pod.)
- akceptujú automodel originálne vydaný bez figúrky pilota

Všetky ohlásené vydania modelov, ako aj archív vypredaných modelov môžete nájsť na oficiálnej stránke GP Replicas: https://www.tmcollectibles.com/en/gp-replicas

Do našej ponuky pravidelne pridávame novinky od GP Replicas, ktorú si môžete pozrieť na odkaze https://www.tibormodel.com/search?phrase=gp%20replicas

(zdroj: tmcollectibles.com, vlastné poznatky)