Oplatí sa zbierať model auta v mierke 1:43?

Keď sa niekto rozhodne začať so zbieraním modelov áut, musí najprv urobiť veľmi dôležité rozhodnutie, konkrétne, rozhodnúť sa, v akej mierke chce autá zbierať. V súčasnosti sa modely áut vyrábajú v nespočetných veľkostiach, no najznámejšie z nich sú 1:18, 1:24, 1:43 a 1:64. Každý z nich má nepochybne svoje výhody a nevýhody, no teraz by sme vám chceli prezentovať argumenty, prečo sa oplatí zvoliť práve mierku 1:43.

Model v mierke 1:18 a 1:43

Skladovateľnosť ako argument? 

Možno by sme mali začať tým, že autá s mierkou 1:43 predstavujú zlatú strednú cestu medzi mierkami. Nie sú príliš veľké, ale ani príliš malé. Vďaka tomu nie sú náročné na priestor. Samozrejme, existuje množstvo, kedy môže umiestnenie áut spôsobiť veľkú výzvu, ale z hľadiska kvality a úspory miesta sú modely 1:43 neprekonateľné. Na ilustráciu si uveďme náš vlastný príklad. Bez ohľadu na to, ako by sme sa snažili, do jednej z našich vitrín by sme mohli umiestniť maximálne 6 áut v mierke 1:18. Z mierky 1:43 sa však zmestí 48 áut, a to tak, že nie sú vedľa natlačené. Nie je to teda jedno, či musíme rozmýšľať nad obstaraním novej vitríny po pár kusoch alebo po niekoľkých desiatkach. Aj keď sa rozhodneme skladovať model auta v pôvodnej krabici, modely 1:43 sa zmestia oveľa lepšie ako modely 1:18. A čo viac, ak zvolíme tento spôsob skladovania, rozdiel medzi oboma mierkami sa prehĺbi ešte viac. Vitrína vhodná pre auto 1:18 dokáže zabrať pomerne veľa miesta, nehovoriac o tom, že tieto autá často nie sú dodávané v krabici s plexisklom, ale vitrínky sa musia dokúpiť samostatne, čo predstavuje ďalšie náklady.

Samozrejme, sú aj menšie autá, ktoré zaberú ešte menej miesta, no kvôli rozmerom musíme často robiť kompromisy v oblasti kvality. Napríklad na skorších autách v mierke 1:64 boli spätné zrkadlá z technologických dôvodov vynechané. Pri takýchto malých, takmer niekoľkocentimetrových modeloch áut je jednoducho fyzicky nemožné verne reprodukovať všetky ich detaily. Samozrejme, potom by sme mohli povedať, že modely 1:18 sú vďaka väčším rozmerom prepracovanejšie a detailnejšie ako menšie modely, no ani v tomto smere sa netreba báť modelov 1:43. Vďaka dnešnej technológii výroby a umelej živici (resinu) dokážu na  modeloch GP Replicas, Tecnomodel, TSM, či dokonca na autíčku Spark vypracovať také detaily, že vám sánka padne. Motor pretekárskeho auta zo 70. rokov či predné krídlo moderného auta F1 je takmer tak precízne vypracované, že sa do najmenšieho detailu zhoduje s originálom. Kus histórie sa vám teda zmestí do dlane, bez toho aby ste museli robiť kompromisy v kvalite.

Detaily modelu 1:43 od Sparku

Cena = brand = kvalita?

Kvalita však má svoju cenu a keď už sme pri tom, nedá nám nespomenúť finančnú stránku tohto koníčka. Zbieranie modelov áut je drahý koníček a mali by sme sa držať v rámci svojich finančných možností. Ak chcete zbierať modely áut, ale nechcete alebo nemôžete minúť desaťtisíce, ešte nič nie je stratené! Ceny áut v mierke 1:43 sa pohybujú na širokej škále. Pozrime sa napríklad na autá Formuly 1. Chcete získať auto svojho obľúbeného pretekára lacno? Potom autá Bburago a Altaya môžu byť pre vás vynikajúcou voľbou! Alebo by ste radšej mali kvalitné auto, no nechcete za neho vysoliť majland? Potom Spark a Minichamps budú pre vás tou najlepšou voľbou. Ak však patríte medzi tých, ktorí v kvalite nepoznajú kompromisy, môžeme vám do pozornosti odporučiť autá GP Replicas, Looksmart, BBR alebo Tecnomodel. Aj keď sú tieto autá už drahšie, v detailnom spracovaní sú neprekonateľné. Znamená to teda, že v širokej škále modelov 1:43 si každý nájde auto v cenovej kategórii, ktoré najlepšie vyhovuje jeho finančnej situácii.

Výrobcovia mierky 1:43

V prospech 1:43 je tiež veľmi dôležitý argument, že je to najobľúbenejšia mierka. Nič to nedokazuje lepšie ako skutočnosť, že ponúka najširší sortiment. Je fakt, že napríklad v oblasti Formuly 1 sa väčšina výrobcov snaží uspokojiť potreby všetkých zberateľov, takže napr.: väčšina dnešných áut Formuly 1 sa vyrába v 1:18, 1:43 a 1:64 mierke. Ale čo tí, ktorí chcú zbierať autá povedzme z rokov 2000, 90 alebo skorších? Niet pochýb o tom, že v mierke 1:43 je najviac druhov F1 modelov vydaných výrobcami, za čím môžeme hľadať rôzne dôvody, ale v posledných rokoch sa ponuka rozšírila i v ďalších mierkach ako 1:18 a znovu oživená mierka 1:24. Napriek tomu je oveľa pravdepodobnejšie, že vytipovaný model nájdete skôr v mierke 1:43 ako v 1:18. Takže zberatelia sú v ostatných mierkach relatívne obmedzení.

Rovnaký model - dve mierky

Ďalším dôležitým aspektom je pomer ceny a úžitkovej hodnoty. S rastúcimi rozmermi áut zvyšuje sa aj cena a stupeň jeho vypracovania. Menšie autá sú teda zvyčajne lacnejšie, ale nie také detailné. Väčšie sú drahšie, no vzhľadom na ich veľkosť sú malé detaily viac vypracovanejšie aj na menej kvalitných kúskoch. Ale ako sme už písali o autách v mierke 1:43 napriek malým rozmerom dokážu byť neskutočne detailné a nemusíte siahnuť hlboko do vrecka. Vezmite si napríklad Spark, ktorý vyrába autá Formuly 1 vo všetkých troch populárnych mierkach. U nás stojí model mierky 1:64 rovných 22€, model mierky 1:43 stojí 79€, zatiaľ čo autá v mierke 1:18 stoja 199€. Samozrejme to, že kto koľko míňa závisí od jeho finančnej situácie, ale v každom prípade, ak sa pozrieme na pomer ceny a hodnoty, mierka 1:43 znamená absolútnu zlatú strednú cestu.

V neposlednom rade oplatí sa porovnať modely áut s inými relikviami. Mnoho ľudí zbiera prilby, volanty, diorámy, figúrky ako aj šiltovky. Aj tieto predmety sú skvelé, ale auto je stále kompletná vec so štyrmi kolesami, karosériou a nezabudnuteľným lakovaním. Ak sa rozhodnete pre model auta, získate niečo, čo môžete obdivovať, otáčať a skúmať z každého uhla.

Zbieranie modelov áut je vynikajúci koníček a ak sa rozhodnete pre autá v mierke 1:43, určite nebudete sklamaní. U nás v Tibormodel nájdete široký výber pretekárskych áut, cestných áut a mnoho iných vozidiel v tejto mierke.