Patinované modely: staro-nový trend?
Patinované modely áut
Odkedy existujú automodely a modelovanie, vždy sa našli takí, ktorí sa neuspokojili s továrenským dizajnom, ale chceli urobiť vozidlá čo najdetailnejšie a najrealistickejšie. To zahŕňa aj patinovanie (po angl. weathering alebo dirty version). Mnoho ľudí sa domnieva, že model nemôže byť autentický, ak nejaví známky používania. Lokomotíva, tank či lietadlo sú totiž málokedy v tak bezchybne čistom stave, v akom ich výrobcovia vydávajú, a rovnako je to aj s pretekárskymi autami. Už v minulosti sa niektorí výrobcovia pokúsili o výrobu patinovaných áut, no zdá sa, že tento nový trend sa teraz začína presadzovať vďaka Minichampsu a niektorým ďalším značkám.
Čo je to vlastne patina? Prečo je to dôležité na modeloch? Ako sa vyrába? Práve o tom budeme diskutovať v nasledujúcich kapitolách.
Čo nazývame patinou?
Netreba myslieť na nič zvláštne, keďže ide o úplne bežný jav. Rovnako ako sa naše auto zašpiní počas dlhej cesty po diaľnici, aj pretekárske autá sa zašpinia počas pretekov. Aj autá Formuly 1 nazbierajú podobnú špinu počas pretekov, keď sa jeden a pol až dve hodiny preháňajú po trati rýchlosťou stoviek kilometrov za hodinu. Na pneumatikách a ráfikoch sa usadzuje brzdový prach, na karosérii sú viditeľné stopy po štrku. A počas daždivých pretekov sa autá môžu do konca pretekov výrazne zablatiť. V neposlednom rade sa počas pretekov opotrebúvajú aj pneumatiky a pretekári radi zbierajú žmolky pneumatík na dozajdovom kole, aby pri vážení získali pár dekagramov k dobru.
Patina na zberateľských automodeloch
Zrejme väčšina ľudí sa stretla s patinovanými modelmi vďaka Minichampsu iba nedávno, no treba poznamenať, že Nemci neboli prví, ktorí s tým experimentovali. Vytváranie pošpinených modelov má históriu dlhú ako samotné modelovanie. Najprv s tým začali nadšení modelári, no neskôr niektorí výrobcovia začali experimentovať aj vo fabrike. Modelári sa domnievajú, že skutočnou špecialitou (hodnotou) je to, čo si sami vyrobia rôznymi technikami maľovania a doplnkami. Je ťažké s tým nesúhlasiť, keďže takto urobené znečistenie bude v každom prípade jedinečné. V podstate žiadne dva bojové tanky nie sú rovnako zašpinené. Modelári to radi robia sami aj preto, že takto aj oni prispievajú k finálnemu vzhľadu svojho modelu.
Ako dosiahnuť, aby model auta vyzeral špinavo?
Táto téma je natoľko komplexná, že by si zaslúžila napísať knihu namiesto obyčajného blogového článku. Teraz vám však popíšeme len v skratke, ako a čím to možno dosiahnuť. Mohlo by sa to zdať komplikované, ale v podstate sú potrebné „len“ dve veci: modelárska farba a výborná manuálna zručnosť.
Zručnosť si vyžaduje aj poskladanie, namaľovanie a aplikáciu nálepiek, ale ak chce človek dosiahnuť, aby miniatúry vyzerali špinavo, musí byť obzvlášť šikovný a trpezlivý. Menšia mierka znamená väčšiu náročnosť pri precíznom vytváraní patiny.
Vo väčšine prípadov sa na drobné znečistenia používa farba, ktorá sa dôkladne zriedi a štetcom alebo airbrushom nanáša na model vo veľmi tenkej vrstve. Niekedy dokonca to aj opakujú s iným odtieňom farby, aby dosiahli čo najlepší efekt. Toto je základná technika maľovania, ktorú modelári radi používajú a ktorú si môžete vyskúšať aj doma, keďže na internete nájdete množstvo ukážkových videí a pomôcky sa dajú ľahko zohnať.
Na sofistikovanejšie znečistenia, ako je blato, sa používajú pigmentové zmesi alebo hotové výrobky na modelárčenie. Škrabance je možné aplikovať na autá špičkou skalpela alebo rôznymi jemnými škrabacími nástrojmi. Jestvujú aj modelári, ktorí korodujú farbu chemikáliami, aby simulovali vyblednutie farby. Existujú aj celkom šialené riešenia, niekto napríklad rozdrví pastelku a nanesie ho na ráfiky, aby vytvoril efekt spáleného brzdového prachu.
Stručne povedané, okrem farieb a rôznych domácich praktík sú dostupné aj hotové nečistoty ako hlina, blato či hrdza. Pre modelárov sú možnosti takmer nekonečné, keďže jediným mantinelom je kreativita a fantázia. Je však dôležité zdôrazniť, že ak si chcete tieto techniky vyskúšať doma, neexperimentujte so svojimi najobľúbenejšími modelmi áut, ale radšej s poškodenými autami.
Patinované autá Formuly 1
Mnohí zberatelia zrejme vedia, že z iných pretekárskych sérií sa už v minulosti objavili aj patinované edície. Spark vydal niektoré z najznámejších víťazných áut vytrvalostných pretekov v špinavom stave. Amalgam, zástupca prémiových automodelov vyrobil extrémne realisticky patinované športové autá. Patina sa možno najviac hodí ku rally autám, no prekvapivo sa týmto segmentom výrobcovia dlho nezaoberali. Dobrou správou však je, že IXO vydáva rally autá v mierke 1:18, ktoré už vyzerajú, akoby už absolvovali niekoľko rýchlostných skúšok.
Ale čo autá Formuly 1? V minulosti nebolo typické, aby výrobcovia vydávali patinované autá, aj keď sa našlo niekoľko povzbudivých výnimiek, ako napríklad špeciálna edícia Hot Wheels konštruktérsky šampión Ferrari z roku 2004. Bol to však skôr ojedinelý prípad než nový nastupujúci trend. Svoje vlastné verzie vyrábali väčšinou len nadšení modelári, ale nedá sa povedať, že by boli špinavé autá Formuly 1 trendom.
Prelom nastal pred niekoľkými rokmi, keď Minichamps vydalo víťazné auto Lewisa Hamiltona z Veľkej ceny Turecka 2020. Toto auto bolo špeciálne nielen preto, že Brit si v týchto pretekoch zabezpečil svoj siedmy titul majstra sveta, ale aj preto, že na konci pretekov, ktoré sa organizovali v meniacich sa poveternostných podmienkach, mal Hamilton obuté intermediálky (prechodné) pneumatiky, ktoré opotreboval až na slicky. Nemecký výrobca v tom uvidel príležitosť a rozhodol sa vydať patinované autá v mierke 1:12, 1:18 a 1:43.
Po Hamiltonovom aute vyšli „špinavé verzie“ aj majstrovské autá Formuly 1, po ktorých nasledovala reedícia pretekárskych áut Ayrtona Sennu, ktoré boli tiež patinované. Táto snaha je oveľa vítanejšia ako ich showcar séria, ktorá je ťažko pochopiteľná. Je však aj kvalita na úrovni nápadu?
Je zrejmé, že pri sériovo vyrábaných modeloch nebude patinovanie nikdy také presné a dôkladné, ako by to dokázal skúsený a nadšený modelár. Otázkou je, ako dokážu pri masovej výrobe modelov dbať na kvalitu. Veľakrát sme pri pohľade na tieto modely mali pocit, že nevenovali dostatočnú pozornosť detailom. Už ich prvý takýto pokus bol pre mnohých skôr úsmevný ako pôsobivý, keďže vďaka ich patine vyzeral Hamiltonov Mercedes skôr zaprášený ako zašpinený.
Aj vo World Champion vydaniach sa nájdu také modely, o ktorých môžeme povedať, že mohli odviesť aj lepšiu prácu. Napríklad Williams FW18, ktorý bol patinovaný celkom slušne - aj keď nechápeme, ako mohli zadné krídlo nechať snehovo biele. Práve na monoposte FW18 boli celkom výrazne vypracované znežistenia oleja, brzdového prachu a ďalších nečistôt na viacerých častiach karosérie, no ďalší model v rade, Williams FW15C mal iba minimum patiny na prednom krídle a bočniciach. Žiaľ, ani v prípade nedávno vydaných modeloch sa tento trend príliš nezmenil. Ako príklad môžeme uviesť Sennov Williams FW16 z VC San Marina 1994, ktorý v úvode pretekov tragicky havaroval. Ráfiky a pneumatiky vyzerajú príliš zašpinené na pretekárske auto, ktoré absolvovalo iba 6 kôl, čo je úplne mimo reality. Okrem toho model nemá žiadnu inú patinu a všetky časti karosérie sú dokonale čisté. Tomuto by mohli venovať väčšiu pozornosť.
Zhrnutie
Ak by Minichamps venoval viac pozornosti detailom, pravdepodobne by dosiahol lepšie výsledky. Napriek tomu je vítané, že začali vydávať modely áut tohto druhu. A prečo je to vlastne prospešné pre zberateľov? Keďže miniatúry pretekárskych áut vychádzajú v čistom stave, patinované auto môže byť skutočnou kuriozitou v zbierke. Najmä ak ide o preteky spojené s krásnou spomienkou, alebo model pretekára či auta, ktorý je vašim osobným favoritom. Nechceme vás nahovoriť ani odradiť, podstatné je aby si každý kúpil model auta, ktorý sa mu najviac páči. V každom prípade je určite vítané, že sa ponuka modelov áut rozšírila o ďalšiu variantu.