Doprava zadarmo s Packetou na Slovensko aj do Českej Republiky

Mnoho zberateľov sa pýta či má vybrať model vyrobený z kovu alebo z umelej živice tzv. resinu. V praxi sa jedná o veľmi komplexnú tému, na ktorú neexistuje jednoznačná odpoveď. Táto téma je v porovnaní asi rovnaká, ako dilema "čo bolo skôr, sliepka alebo vajce", alebo či kúpiť benzínové, naftové alebo elektrické auto. Jedná sa o nekonečnú diskusiu medzi zberateľmi s mnohými pro a kontra argumentami. 

Na úvod si musíme vysvetliť základné pojmy: 

kovový model - jedná sa o model, ktorého základná časť je zvyčajne odliata zo zliatiny 3 kovov, a to zinku, hliníku a medi. V angličtine a v odbore sa nazýva pojmom die-cast.

resinový model - jedná sa o model, ktorého základná časť je odliatia z umelej (epoxidovej) živice.

Hmotnosť: 
Kovový model je v praxi ťažší ako resinový a táto vlastnosť je pre mnohých zberateľov dôležitá, pretože evokuje subjektívny dojem vyššej hodnoty. Aj to je jedným z dôvodov, prečo výrobcovia dodávajú kovové modely väčšinou bez podstavca. Resinové modely sú takmer vždy dodávané na podstavoch určených k danému modelu aj s popisom alebo plaketou. Práve hmotnosť podstavca spolu s modelom sa snaží vyrovnať dojem ťažšieho modelu ako u kovových modeloch. Tieto podstavce je možné odskrutkovať a model vystaviť bez podstavca, podľa vlastného vkusu. 

Krehkosť:
Resinové modely sú veľmi krehkého charakteru, preto s týmito modelmi sa treba zaobchádzať veľmi opatrne, pretože krehké časti majú tendenciu odlomiť sa. Aj z tohto dôvodu resinové modely nemajú otvárateľné časti. U kovových modelov napr. Formuly 1, je základ karosérie od prednej časti až po zadné krídlo kovové (odliatok), a ostatné súčasti ako sú predné krídlo, zadné krídlo, nápravy a pod. sú vyhotovovavé z plastu (v závislosti od výrobcu a typu modelu). Kovové časti je prakticky nemožné odlomiť, avšak všetky dodatočné plastové súčasti sú síce krehké, ale jednoznačne tuhšie ako resinové časti. 

Farba a lakovanie: 
V prípade kovových modelov potrebuje farba pre správne vytvrdenie a výsledný lesk sušenie v peci pri vysokej teplote. Táto metóda je však aplikovateľná iba v prípade kovových modelov, pretože resinové by sa zdeformovali v dôsledku vyššej teploty. Metodika lakovania resinových modelov spočíva v použití zvláštneho číreho povlaku, ktorého slabou stránkou je, že nedokáže kopírovať vlastnosti laku reálnej predlohy, preto konečný model môže pôsobiť príliš lesklo. 

Detaily: 
Tak ako v prípade všetkých modelov je potrebná základná forma, inak to nie je ani v prípade dvoch našich skúmaných oblastiach. V prípade resinových sa jedná o elastické formy, ktoré sa zhotovujú z kremíkovej priadze, silikónovej gumy a kaučuku. Práve táto forma dokáže zachytiť obrovské množstvo detailov (zložité čiary, obrysy, škáry), ktoré oceľové formy - ktoré sú určené na kovové modely, jednoducho nedokážu.

Dizajn (tampónová tlač a vodolepky)
Tampónová tlač je aplikovaná jedine na kovové modely. Príkladom tampónovej tlače sú napr. modely Ferrari Fomule 1 od firmy Bburago. Vodolepky sú veľmi rozšírenými v prípade kovových i resinových modelov. Vlastnosťou tampónovej tlače je, že je trvácnejšia a aplikuje sa priamo na model, preto je v praxi nemožné napr. nechtom zoškrabať z povrchu. Vodolepky sú vcelku odlišné čo sa týka aplikácie, materiálu a konečného efektu. Nevýhodou je že po niekoľkých rokoch (v závislosti od podmienok) začnú starnúť, zožltnú, praskajú, odliepajú a odpadávajú z povrchu modelu. Dajú sa nechtom poškriabať, čo vedie k estetickému znehodnoteniu. Výhodou je však relatívne jednoduchá aplikácia i pre začínajúceho modelára. V súčasnosti už výrobcovia ako Spark, Minichamps a GP Replicas dodávajú k modelom sadu vodolepiek s tabakovými reklamami, ktoré môže každý podľa vlastného vkusu aplikovať na model, čo je pre väčšinu zberateľov modelov F1 výhodou, pretože môžu mať model kompletný aj s tabakovými popismi, presne podľa pôvodného výzoru auta.  

Cena
Ceny modelov sa odvíjajú od rôznych faktorov medzi ktoré patrí samozrejme aj materiál z ktorého sa vyrába, ale nie možné jednoznačne klasifikovať na základe nášho skúmaného kritéria. Napr. model Formuly 1 v mierke 1:18 od výrobcu Spark z resinu stojí 159,95€, rovnaký model od výrobcu Minichamps z resinu stojí 189,95€. GP Replicas vydáva jedine resinové modely v cenovej hladine 220€, rovnaký model od CMC alebo Exoto z kovu sa pohybuje v cenovej hladine 300-500€. Aj z týchto príkladov je vidno, že na základe predajnej ceny nie je možné zadefinovať, že by bol jeden lacnejší alebo drahší, pretože do tejto rovnice vstupuje mnoho inputov začnúc od licencií, cez náklad až po dopyt. 

Dostupnosť
Najdôležitejšou skúmanou oblasťou spomedzi všetkých vymenovaných je dostupnosť, pretože nie každý konkrétny model sa vydáva v resinovej a kovovej verzii. Skôr je možné konštatovať, že je na trhu veľmi málo modelov, ktoré boli vydané a vyrobené z oboch materiálov. Tento fakt následne aj určitým spôsobom donúti zberateľa kúpiť si resinový model do zbierky kovových, pretože nemá inú možnosť. A rovnako to funguje vice versa. 

Záverom tejto analýzy môžu byť iba subjektívne presvedčenia každého jedného čitateľa/zberateľa. V konečnom dôsledku je legitímnym rozhodnutím každého zberateľa, či vloží do vitríny resinový alebo kovový model, pretože nad týmito stoja dôležitejšie fakty a to sú emócie, radosť a spomienky, ktoré tieto modely v nás každom evokujú. 

V tomto krátkom videu si môžete pozrieť proces výroby modelu Formule 1, RedBull RB7 od Minichampsu: 

(zdroj: www.abrex.cz, fotky: internet, video: youtube.com)