Modelárčenie alebo hotové modely áut? 

Aký je rozdiel medzi stavebnicami a hotovými modelmi áut? S hotovými modelmi áut vlastne nemáme žiadne starosti, keďže ich dostávame v hotovom stave a musíme im len nájsť miesto, kde ich potom môžeme kedykoľvek obdivovať. Tieto autá sú už zmontované, nalakované a finalizované vo výrobe. V skutočnosti ich dostaneme už v hotovom stave. Teda skoro.

Modelárčenie alebo hotové modely aut?

V prípade Formuly 1 a iných modelov pretekárskych áut výrobca nesmie umiestniť na auto niektoré zakázané reklamy, ako napríklad logá tabakových spoločností. V tomto prípade môžu nastať dva prípady. Jedným z nich je, že výrobca si vyberie preteky, v ktorých autá jazdili bez reklamy na tabak kvôli vtedajším zákazom (hlavne Veľká cena Veľkej Británie, Francúzska, Nemecka). Alebo druhá možnosť je, že zakázané reklamy nie sú umiestnené na aute - ale tieto plochy sú ponechané voľné - a vodolepky (decály) sú dodávané v balení samostatne. Potom je už len na zákazníkovi, či si ich neskôr nalepí alebo nie. Nie každý má však odvahu pustiť sa do aplikovanie decálov, a preto mnohé autá zostávajú neúplné. Pre týchto kupujúcich však môže byť dobrou správou, že Tibormodel už poskytuje službu, ktorá umožňuje dodať tieto modely s už nalepenými vodolepkami.

Motív modelárčenia

Model auta zo stavebnice musíme poskladať sami od začiatku. Množstvo súčiastok dostávame v krabici, ktoré si pri prvom pohľade často ani nevieme predstaviť, ako z toho vznikne hotový model auta. Samozrejme, aj tu existujú rôzne stupne náročnosti. Existujú stavebnice, ktoré stačí iba poskladať. Nevyžadujú lepenie, lakovanie ani aplikáciu vodolepiek. Ale skutočné modelárčenie je o tom, že si všetko robíme sami. Odrežeme jednotlivé prvky z rámu a v prípade potreby obrúsime okraje. Potom na základe priloženého manuálu krok po kroku spájame a lepíme, následne príde rad na lakovanie a nakoniec aplikácia vodolepiek. Modelárčenie je väčšinou zdĺhavý, časovo náročný proces, ku ktorému potrebujeme aj rôzne pomôcky. Hotový model však môže modelára naplniť spokojnosťou, keďže si ho vytvoril s vlastnými rukami. Je to ako v továrni Ferrari, kde sa autá dodnes montujú ručne. Je to také isté, iba v malom.

Diely stavebnice Lotus 79 od Tamiye

Bez talentu to nejde? 

Modelárstvo aj dnes je veľmi populárne a na internete nájdeme množstvo malých aj veľkých komunít, ktoré sa tejto záľube venujú, ale čím to je, že je výber hotových modelov áut oveľa väčší? O tejto téme by sa dali napísať štúdie, no pokúsime sa na ňu odpovedať stručne.

Jedným z dôvodov je zložitosť tohto koníčka. Tak ako napríklad nie každý má cit pre matematiku, aj modelárčenie si vyžaduje určité zručnosti, ak v tom chcete byť naozaj dobrý. Ak niekto sa chce venovať modelárčeniu, je dobré mať nejaké základné vlastnosti. Nevyhnutná je okrem iného dobrá manuálna zručnosť, ale rovnako dôležitá je aj trpezlivosť, precíznosť, kreativita a ochota učiť sa. Pre mnohých ľudí býva najväčšou prekážkou absencia šikovnosti a trpezlivosti, preto sa do tohto koníčka ani nepúšťajú, ale nie je s tým žiadny problém, veď nie sme rovnakí.

Vodolepky určené k modelu Lotus 79

Časová náročnosť

Okrem osobných preferencií existujú aj externé faktory, ako napr. čas, ktorý je pre túto záľubu absolútne nevyhnutný. V tomto uponáhľanom svete musíme vyhovieť čoraz viacerým očakávaniam. Popri rodine, priateľov, práce a iných povinností si čoraz menej ľudí dokáže vyhradiť si dostatok času na svoje hobby. Mnohí jednoducho nemajú dostatok času venovať sa takejto časovo náročnej činnosti.

Ako každý koníček aj modelárčenie má istú finančnú náročnosť. Okrem toho musíme rátať aj s tým, že zvyčajne okrem samotnej stavebnice musíme kúpiť aj  niekoľko pomôcok. Samozrejme, do väčšiny stačí investovať iba raz, no napriek tomu sa jedná o nevyhnutné náklady. Popritom pre nadšencov modelov môže byť úroveň detailov takéhoto modelu často kritickým faktorom. Z tohto dôvodu vystáva otázka, či stavebnica dokáže dosiahnuť rovnakú kvalitu, akú predstavuje sériovo vyrábaný, hotový model auta vyrobený s profesionálnym dizajnom a pokročilou technológiou? Stavebnicu je náročné dokonale poskladať a lacnejšie verzie často nie sú také detailné ako hotové modely, ktoré verne odzrkadľujú aj tie najjemnejšie detaily pôvodného vozidla. Aj preto sa veľa ľudí rozhoduje pre hotové modely.

Model Lotus 79 poskladaný zo stavebnice Tamiya

Je ponuka dostatočne široká?

V neposlednom rade máme tu fakt, že dopyt určuje ponuku, čo znamená, že ak sa tejto záľube venuje menej ľudí, nie je potrebné toľko stavebnicových modelov. Výrobcovia neradi uvádzajú na trh produkty, ktoré sa neskôr nepredajú. Ak je dopyt po hotových modeloch áut vyšší, niet sa čomu čudovať že ponuka stavebnicových modelov je užšia. To všetko teda prispieva k tomu, že ponuka stavebníc bola v poslednom období v porovnaní s hotovými modelmi zúžená. Kým do modelárčenia v dnešnom uponáhľanom svete treba investovať peniaze, čas, zručnosti a energiu, čo nie je dostupné každému, hotové modely áut predstavujú pohodlnejšie a jednoduchšie riešenie.

Naším cieľom nie je presvedčiť čitateľa o jednom alebo druhom, pretože obe tieto "zberateľské odvetvia" majú svoju vlastnú krásu. Venovanie sa modelárčeniu samozrejme nevylučuje zbieranie aj hotových modelov. Naším zámerom bolo vysvetliť, čo sa o nich oplatí vedieť a skúmať dôvod, prečo sú v dnešnej dobe viac v centre pozornosti hotové modely. Napriek tomu že momentálne v našom e-shope nemáme v ponuku stavebnice (plastikových) modelov, máme však k dispozícii  široký výber hotových modelov áut pre každého zberateľa. 

Pozrite si video ako sa stavia model zo stavebnice:

Známe značky zo sveta stavebnicových modelov: 

Tamiya
Rewell
Pocher
Italeri