Doprava zadarmo s Packetou na Slovensko aj do Českej Republiky

Prečo zbierame mini prilby? 

Zbieranie mini prilieb je najnovším trendom medzi zberateľmi automodelov a relikvií pretekov Formuly 1. Helmy sú obľúbené pretože takmer každý fanúšik F1 má svojho obľúbeného pilota, a ten jazdí samozrejme v prilbe s dizajnom, podľa ktorého je identifikovateľný. Mať doma helmu polovičnej mierky svojho obľúbeného pilota znamená vyjadrenie sympatií ako aj statusu fanúšika. 

Čo je vlastne mini helma?

Zberateľský predmet vytvorený na základe reálnej prilby konkrétneho pilota v mierke 1:2, tzn. v polovičných rozmeroch v porovnaní s ozajstnou prilbou. Približné rozmery takejto modernej mini helmy sú 17x13x12 cm (D-Š-V). Aj tieto prilby majú otvárací priezor, aero doplnky a interiér podobný tým ozajstným helmám. Škrupina je vyrobená z tvrdšieho plastu, priezor z umelej hmoty, okraje sú ošetrené pásikom z gumy.

Pozrime sa na rôzne aspekty:

Výhody zbierania prilieb:

  • Relatívne malá náročnosť na priestor
  • Jednoduché čistenie od prachu, neobsahuje žiadne malé krehké časti
  • Rast hodnoty niektorých limitovaných edícií
  • Minimálne 16 rôznych pilotov súčasného poľa má vydanú mini helmu
  • Žiadna špeciálna údržba nie je potrebná

 Nevýhody zbierania prilieb:

  • Neobsahujú všetky presné detaily (prieduchy, vetracie otvory, farebné fólie na plexi) ako reálne prilby
  • Veľmi úzka ponuka a ťažšia dostupnosť prilieb značky Arai (napr. Ricciardove, Vettelove helmy)
  • Mnohokrát chýbajúce sponzorské nápisy (nie len tabakové reklamy)
  • Úzka ponuka historických prilieb legendárnych pilotov (Prost, Lauda, Stewart, Clark a pod.)

Reálna a mini helma v podaní Maxa Verstappena

Čo vieme o výrobcoch:

V súčasnosti v F1 sú dodávateľmi prilieb firmy Bell, Schuberth, Arai a Stilo. Zvyčajne každý jazdec má podpísanú zmluvu s niektorou spoločnosť na určité obdobie, počas ktorého jazdí s prilbou danej firmy. Americká spoločnosť Bell má v zmluve napr. Norrisa, Hamiltona, Leclerca, nemecká firma Schuberth dodáva Verstappenovi, Perezovi, Mickovi Schumacherovi, japonská firma Arai dodáva Ricciardovi, Vettelovi a taliansky Stilo dodáva Bottasovi a Strollovi.

Na trhu mini prilieb je najširšia ponuka firmy Bell a Schuberth čoho príčinou je medzi inými aj vlastná výrobná linka na tieto predmety. Produkty značky Stilo a Arai sú veľmi zriedkavé, vyrábané iba v obmedzených množstvách na určité trhy.

Krátke video ohľadom výroby Bell prilieb:

Kam by sa mali mini prilby vystaviť?

Kreativite sa medze vôbec nekladú, pretože helmy sa zmestia na relatívne malé miesto v byte. Obľúbeným miestom je obývacia stena, alebo polička nad televízorom. Samostatné stojace vitríny z nábytkárstva môžu byť skvelým riešením, ak plánujete svoju zbierku rozširovať. V prípade ak preferujete samostatné, menšie vitrínky, sú k dispozícii verzie na 1 prilbu alebo na 2 prilby. Sú dostupné v jednom variante s čiernym lesklým podstavcom a akrylovou vrchnou časťou.

Čoraz väčšiu skupinu tvoria zberatelia, ktorí preferujú vystavenie helmy vedľa modelu monopostu v mierke 1:18. Základným motívom u týchto zberateľov býva kompletnosť, tzn. mať v zbierke model monopostu s figúrkou pilota a vedľa modelu aj totožnú prilbu v mierke 1:2. Práve pre tento účel sú určené vitríny, ktoré už majú zabudovaný valec na umiestnenie helmy.

Ako zabrániť poškodeniu helmy?

Najväčším nepriateľom všetkých zberateľských predmetov je priame slnečné svetlo. Určite by ste helmy nemali vystavovať na miestach, kam dopadajú slnečné lúče počas dlhšieho obdobia. Vystaviť helmu na parapetu okna, alebo na palubovku osobného auta nie je dobrým nápadom. Ideálne je mať vystavenú vo vitrínke, alebo na poličke mimo slnečného svetla a mimo tepelného zdroja. V blízkosti radiátora alebo iného vykurovacieho telesa sa môžu citlivé časti ľahko poškodiť (porušenie lepených spojov, deformácia priezoru a dizajn fólie a pod.)

Zberateľská mini helma je skvelým zberateľským predmetom pre každú vekovú kategóriu, pre ženské i mužské publikum ako aj pre ľudí, ktorým záleží na jedinečnosti a nových trendoch. Sme radi, že môžeme dodávať tieto pekné kúsky aj do vzdialených krajín a sme hrdí, že máme najširšiu ponuku na slovenskom i českom trhu. Veríme, že na eshope tibormodel.com nájdete tú vašu vysnívanú mini helmu.